Indija. Dizains un dekori

Pasaulē ir tādas valstis, kurām piemīt vārdos neaprakstāma burvība. Atrodoties tādās valstīs, stresa nomocītie pilsētnieki atgūst dvēseles mieru, nelabojamie darbaholiķi izmet savus telefonus, bet piezemētie atpūtnieki piedzīvo apgaismību un “otro piedzimšanu”. Viena no tādām vietām ir Indija, “zemes naba” un magnēts visiem, kuri turpina ticēt brīnumiem.

Uz Indiju nedrīkst doties uz nedēļu, jo šķiršanās sāpes no šīs valsts nomāks ciemošanās prieku. Aizbraukt uz Indiju tikai vienu reizi nav iespējams, tiklīdz jums radīsies iespēja, jūs vēlēsieties savu ceļojumu atkārtot. Bet esot tur, jums noteikti gribēsies iegādāties un aizvest sev līdzi kaut mazu gabaliņu Indijas laimes. Vieniem, tāda laimes sajūta var asociēties ar jauku krekliņu un kura ir uzzīmēta koša mandala, bet citiem, tā var būt mēbeļu garnitūra, kura kādreiz ir rotājusi kāda maharadžas pili.

Mode, izmantot Indijas motīvus dizainā un interjerā, nekad nav beigusies. Tā ir pārņēmusi visu pasauli ar apskaužamu patstāvību. Pirmie Indijā “nokļuva” angļi, kuri centās koloniju laikmetā ieviest šeit savus likumus, tieši viņi, arī bija pirmie, kuri “Izkusa” šīs valsts kultūrā. Briti, paši pat nenojauš, cik ļoti dziļi Indija ir ienākusi viņu sadzīvē un ieradumos. Visam, kas ieskauj viņu mājas, ir Indijas “piegarša”, viss, ko viņi uzskata, par patiesi anglisku, patiesībā ir no Indijas nācis. Piemēram, tradicionālā tējas dzeršana plkst. piecos. Bet viņu, kā arī visas Eiropas interjers nav iedomājams bez zilonīšu figūriņām, pītajiem krēsliem, un koka grieztajiem aizslietņiem.

20. gadsimtā, Rietumi ir “saslimuši ar Indijas slimību” vairākkārt. Tas izpaudās gan dizainā, gan dekoros, gan mājokļu interjeros. Viss sākās ar hipiju laikmetu (vīraki, krāsainas krelles, sitāra), tālāk sekoja vētrainie 80. gadi (Radžs Kapurs un viss indiešu kino), beidzās viss 90. gados ar krišnaītiem un ajūrvēdu. Mēs vēl nepaspējām atbrīvot savus plauktus no zilonīšiem, kad Eiropā jau sāka ievest īstas indiešu mēbeles, mode beidzās ar tumšo koku, tad sekoja Bolivuda ar tās kliedzošajām krāsām, bet pēc Bolivudas sekoja joga un veselīgs dzīves veids. Varam skatīties no kuras puses gribam, bet Indijas tēmas vienmēr ir aktuālas.

“Indiešu mantiņas ienes mūsu mājās neieciešamo romantiku, daļu asuma un garšvielu piegaršu, tālo zemju smaržu un sapni par laimi.”

Veidot interjeru tikai ar Indijas motīviem, nav obligāti, pat nav vēlami, tāpēc, ka jūs viegli varat “pārslogot” telpas un pārāk tās “izgreznot”. Labāk ir izvēlēties dažus priekšmetus, kuri patīk jums vislabāk un saskaņot tos ar mūsdienīgajiem dizaineru darbiem. Starp citu, jums sanāks visīstākais indiešu stils, tāpēc, ka Indija ir vienīgā valsts, kura zemnieces, tērptas sari, vistu cenas uzzina internetā, mūsdienīgie datori stāv uz galdiem ar ļodzīgām kājām, bet lauki skolas skolnieka IQ pārsniedz rietumu studenta spējas.

Saprotams, ka pilsētas dzīvoklī ir grūti atkārtot visas, indiešu arhitektūras īpatnības – arkas, nišas, kolonnas. Ja tas tik ļoti nepieciešams, tās var izveidot no ģipškartona vai uzzīmēt tieši uz sienas, bet priekš kam? Ne jau arkās slēpjas būtība. Savu uzmanību labāk pievērsiet indiešu mēbelēm – funkcionālām un dīvainām vienlaicīgi. Vietējie indiešu “dizaineri”, tas ir vietējie amatieri lieliski zina, kā izgatavot tādas mēbeles un piešķirt tām senlaicīgu izskatu. Un tas viss tiks tirgots kā antikvariāts un cenas tam būs atbilstošas.

“Tāpēc, galvenais, indiešu mēbeļu cienītāju likums ir, jo vienkāršāka ir mēbeles izcelšanās, jo labāk. Pierādījumus tam, ka šis galds ir stāvējis maharadžas pilī, jūs vienalga neatradīsiet, bet vietējo amatieru darbi, kuri ir izgatavoti ar mīlestību, nav nemaz sliktāki.”

Daudzveidīgais mēbeļu dizains, jūs pārsteigs. Te jums var sagribēties iegādāties lādes, skapjus, aizslietņus, neparastus galdus un mazus galdiņus. Mazo galdiņu daudzveidība ir milzīga un ļoti pieprasīta. Īpašu uzmanību vajag pievērst arī indiešu audumiem, tie varētu kalpot par labu alternatīvu tiem, kuri vēl pārliecināti par to, vai vēlas iegādāties indiešu mēbeles. Par to, cik skaisti un kvalitatīvi ir audumi, liecina tas fakts, ka daudzi dizaineri un slaveni dekoratori, brauc uz Indostānas pussalu, jebkurā izdevīgā brīdī. Nav krāsaināka un daudzveidīgāka tekstila par indiešu tekstilu. Īpaša uzmanība jāpievērš arī indiešu paklājiem un greznajām kašmira šallēm, jo tas viss, ir visīstākais mākslas darbs.