Industriālais dizains

Industriālais dizains ir dizaina veids, kurā tiek savienots produktu dizains, interaktīvais dizains un māksla lai veidotu vienotu dizaina elementu, kas parasti ir ir kāds produkts kuru pēc tam veido masveidā ar dažādām automatizētām iekārtām. Industriālajā dizainā atšķirībā no agrākiem dizaina veidiem tiek atdalīti dizaina un ražošanas procesi, kur vispirms tiek veikts produkta dizains, kas ietver gan šīs produkta izskats un funkcionalitāte, gan arī tā interjekcija ar cilvēku un tikai pēc tam kad šis dizains ir pabeigt, tad var sākt ražošanas procesu veidojot procesus, kas tad būs atbildīgi par šī produkta masveida ražošanu. Pirms industriālās revolūcijas produktus plānoja un veidoja viens meistars un tāpēc šo produktu dizains bija visai atkarīgs no individuālā meistara zināšanām un prasmēm un tā, kā viņš ir gatavs veidot konkrēto produktu. Bet līdz ar industriālo revolūciju tika izveidoti dažādi automatizācijas procesi, kas ļāva sākt ražot vienādus produktus vairumā un tos pārdot patērētājiem daudz lētāk nekā tad, ja katru produktu veidoja viens cilvēks. Tad ar šādu automatizāciju un produktu masveida ražošanu radās vajadzība pēc tā, ka jau pirms produkta galvenās ražošanas tas ir jāizstrādā un ne tikai jāveic šī produkta tehnisko aspektu savienošana, bet gan arī tam ir jābūt izskatīgam un funkcionāli nostrādātam, lai klientam paņemot šo produktu rokās vai arī lietojot to uzreiz ir skaidrs, ko tam vajadzētu darīt, bet reizē arī tam ir jāuzskatās labi, lai patērētāji šos priekšmetus gribētu iegādāties arī to izskata dēļ ne tikai tāpēc, ka tiem ir izdevīga funkcionalitāte.

Industriālie dizaina priekšāteicēji bija mākslinieki un gleznotāji vēl pirms industriālās revolūcijas, kur viņi pieprasījuma vadīti pēc saviem produktiem sāka tos veidot vienādākus un tādā veidā spējot saražot vairāk un vairāk produktus, kā arī to radīšanu iemācīt saviem mācekļiem. Bet patiesie industriālā dizaina aizsākumi ir meklējami 19 gadsimta beigās un 20 gadsimta sākumā, kad tika veidoti pirmie masu produkti un līdz ar to arī parādījās cilvēki, kuriem šie produkti bija jāveido. Bet tā pamatīgāk gan termins industriālais dizains, gan arī pati profesija tika sākta izmantot ap 20 gadsimta vidu, kad jau tika veidoti pirmie kursi, kas jaunajiem skolniekiem mācīja gan rasēšanu, gan inženierzinātnes un arī arhitektūru un mākslu un savienojot visas šīs jomas tad arī radās pirmie industriālie dizaineri. Parasti industriālais dizains tiek piemērots tikai maza izmēra produktiem un tikai ļoti retos gadījumos dizaineri piestrādā pie lielām celtnēm vai milzu produktiem. Jo parasti galvenais faktors, kāpēc ir vajadzīgs dizaineris ir tas, ka pēc tam šis produkts tiks masveidā ražots un tam ir jāstrādā labi, bet varbūt pat vēl svarīgāk arī jāizskatās labi!

Industriālā dizaina pazīstamākās personas ir Čarlzs un Reja Eimsi ar savu dizaina mēbeļu radīšanu un arī Oskars Barnaks, kurš radīja Leica kameru, bet pašlaik pazīstamākais industriālais dizaineris ir Džonatans Aivs, kurš veido Apple kompānijas produktus, kas ir iekarojuši daudzu cilvēku dzīves. Šie visi mākslinieki ir sapratuši, ka produktu dizainam ir ļoti liela nozīmē, jo mūsdienu piesātinātajā tirgū jebkuram produktam ir jāizceļas un ar dizaina elementiem, ja tie ir labi nostrādāti tad to arī ir iespējams izdarīt!