Kas ir dizains?

Ikdienas dzīvē mēs daudzās vietās saskaramies ar dažādiem maziem un lieliem objektiem un arī procesiem, ko cilvēki pirms tam ir veidojuši domājot par dažādiem šo lietu aspektiem. Dizains tātad nozīmē to, ka dizaineris, jeb cilvēks, kas veido dizainu apsverot visus ekonomiskos funkcionālos stilistiskos un tehniskos aspektus mēģina tos savienot vienā vienotā produktā vai pakalpojumā un tādā veidā pielieto gan savu intelektu, jeb loģisko domāšanu gan arī māksliniecisko garu, jeb kreativitāti. Dizaineri un dizains ļoti atšķiras no nozares uz nozari, un, kur, piemēram, aizskaru dizaineris ir vairāk mākslinieks, jo viņam ir jāpieskaņo aizkari telpai kurā tie atradīsies, kā arī jāpilnveido šo aizkaru izskats, tur pretī, industrālais dizaineris jau nodarbojas ar daudz nopietnākiem procesiem, jo viņam ir jāņem vērā gan dažādi fizisko procesu limiti gan arī astēniskie un pat funkcionālie aspekti tam, ko viņš vēlas izveidot. Tāpēc, lai gan dizains un dizaina profesija tiek uzskatīta par vienu un visi dizaineri vienādi, tomēr patiesībā dizainēšana un dizaina tipi ir loti daudz un dažādi un atkarībā no tā kāds ir gala produkts arī var visai ievērojami atšķirties viens no otra.

Dizaina procesi arī var visai ievērojami atšķirties jo ir iespējams gan viena cilvēka pilns dizaina process gan lielākas komandas dizaina process, kur katrs indivīds dara kādu mazu kopējā darba daļu, bet kopā tiek izveidots funkcionējošs produkts vai process. Ja dizaina procesā tiek pielietota šī darbu sadale tad ir vajadzīgs arī viens cilvēks, kas pārvalda visus atsevišķos aspektus, jo izveidojot katram mazu daļiņu, nav nekādas iniciatīvas dizaineriem paskatīties uz produktu vai procesu kā vienotu kopumu un to, kā šīs visas mazās daļas tiek savienotas lai radītu kopīgu pieredzi, kas ir bez aizķeršanās.

Ar dizainu ir iesējams veidot gan fiziskus produktus sākot no maziem produktiem, kā pildspalvas un dakšiņas līdz milzu debesskrāpjiem un tiltiem, gan arī procesus, kur tiek veikta procesa optimizācija un izpēte. Tā, piemēram, ir iespējams izveidot un izshēmot procesu, kā cilvēki mājas lapā var nopirkt produktus un mēģināt šo procesu padarīt pēc iespējas īsāku, pašsaprotamāku un vieglāku. Un tāpēc, ka šeit arī tiek ietverts gan lietotāja skatpunkts gan pārdevēja iespējas, kā arī tehnoloģiskās iespējas tad dizainerim ir jāmāk tas viss salikt kopā un vēl papildus pielikt arī skaistu izskatu, lai lietotājam šis process būtu skaists un bez aizķeršanās. Bet parasti mēs ar dizaineriem uzreiz iedomājamies tos cilvēkus, kas veido produktus, mēģinot tos noslīpēt un pielietojot dažādus materiālus veido tos teju kā mākslas objektus vai arī dizaineri, kas patiešām veido tikai mākslu kuras vienīgā funkcija ir tāda, ka tā izskatās labi un bez kādas nopietnas pamata funkcionalitātes.

Manuprāt, labākais dizains ir tāds, ko mēs ikdienā nemaz nepamanām, kā, tā dakšiņa ko tu katru dienu lieto lai varētu paēst arī ir izdomāta un kāds ir pie tās strādājis mēģinot to izveidot pēc iespējas vieglāku, ērtāku cilvēka rokā bet arī funkcionālu. Visi produkti, kas mums apkārt ir tiek dizainoti un bez dizaina produktā paliek tikai funkcionalitāte, bet tā, kā cilvēki mīl ar acīm, tad skaistiem produktiem vienmēr ir bijis un arī būs pārsvars pār tiem, kuriem ir tikai funkcionāls labums.