Pasaules slavenākie interjera dizaineri

Verners Pantons

Verners Pantons (Verner Panton 1926 – 1998) ir dāņu dizainers un arhitekts. Viņu sauc par revolucionāru mēbeļu dizaina jomā. Verners Pantons ir mācījies Odenses tehniskajā koledžā, Kā arī Dānijas Karaliskajā Mākslas akadēmijā Kopenhāgenā. Ar mēbeļu dizainu nodarbojas jau kopš 1950. gada, kad tika pieņemts Arne Jakobsena studijā.

Verners Pantons uzskata, ka sēdēšanai uz krēsla ir jābūt tikpat aizraujošai kā spēles spēlēšanai. Verners, ātri vien kļuva par vienu no sliktākajiem skolēniem, tāpēc, ka bija pārņemts tikai ar saviem projektiem. Neskatoties uz to, Arne Jakobsens vienmēr ir augstu vērtējis Pantona talantu.

Jau pašā savas karjeras sākumā Verners Pantons sāka veikt eksperimentus ar jauniem materiāliem un tehnoloģiskiem procesiem. Skandināvu dizainā viņš kļuva par vienu no pirmajiem, kurš sāka izmantot trīs plaknēs izliektu finieri. Viņš ļoti daudz eksperimentēja ar plastisko materiālu (plastiku, pleksiglasu, Fiberglasu, stiklu, putu stiklu, polipropilēnu un sintētiskajām šķiedrām), centās panākt slēgto kompozīciju ar noapaļotiem stūriem, nepārtrauktību.

Pirmās patstāvīgās Vernera Pantona kolekcijas, rūpnieciskai ražošanai tika nodotas 1955. gadā. Tās sastāvēja no BACHELOR CHAIR un TIVOLI CHAIR krēsliem. Viens no labākajiem projektiem, kuru Pantonam izdevās realizēt mēbeļu dizainā ir krēsls CONE CHAIR – apgrieztais konuss. Modelis, tajā laikā visus pamatīgi nošokēja un kad tas tika novietots vienā no veikalu skatlogiem Ņujorkā, iedzīvotāju vidū parādījās visīstākais satraukums. Tas aizgāja tik tālu, ka policija bija spiesta ieviest kārtību, lai varētu atjaunot ceļu satiksmes kustību pretī nemierīgajam pūlim.

Par vēl vienu slavenu dizainera eksperimentu var uzskatīt krēsla radīšanu no piepildīt to ar gaisu. Pirms Pantona ar to bija nodarbojušies tikai daži dizaineri. Kad Pantons, 1960. gadā mēbeļu izstādē, demonstrēja savu, ar gaisu piepūšamo plastikas krēslu, viņam to pasūtīja vairāku tūkstošu eksemplāros, bet neviens no pasūtītajiem krēsliem netika piegādāts pasūtījumu veicējiem, tāpēc ka gaiss krēslos saglabājās tikai īsu brīdi. Tehnoloģiju attīstīšanās, tajā laikā, nebija spējīgas novērst radušos problēmu.

Vispopulārākais 20. gadsimta krēsls ir PANTON CHAIR. Krēsls ir izgatavots no viengabalainas plastikas un to izdarīt pirms tam nebija izdevies nevienam no dizaineriem. Verners septiņus gadus meklēja uzņēmumu, kurš būtu ar mieru ražot šo modeli. Viņš ne tikai meklēja, bet arī centās visu šo laiku, modeli pilnveidot. Krēslu sāka ražot tikai 1967. gadā uz šo svarīgo uzdevumu uzņēmās Herman Miller&Fenibaum. Kopš 1999. gadā to masveidā ražo un mūsdienām tirgo uzņēmums Vitra. Neticami pārdrošais risinājums, “bez kājām un rokām” ir ieņēmis stabilu vietu cilvēku dzīvē. Verneram Pantonam izdevās pierādīt neticamo – krēslam nav obligāti jābūt kājām, atzveltnei un roku atbalstiem. Viņš ne tikai pierādīja, bet lika to visai pasaulei arī pieņemt.

Turklāt, Verners uzskatīja, ka krāsai ir lielāka nozīme nekā formai. Tieši tāpēc, izcilajam dāņu dizaineram izdevās nospēlēt lielu lomu krāsu izvēlē 60. – 70. gados. Pantons tika uzskatīts par krāsu risinājumu meistaru, it īpaši tur, kur valdīja tīras, lokālas krāsas, kuras bija pretstats interjera apdarei izmantotajiem dabīgajiem materiāliem.

No 1955. gada līdz 1998. gadam Verners Pantons radīja vairāk nekā 25 gaismas ķermeņus. Viens, no visneparastākajiem ir SHELL LAMP. Tā sastāvēja no neticami liela skaita mazu riņķu, kuri tika izgriezti no konkrēta jūras gliemežu veida un savā starpā bija savienoti ar maziem vara gredzeniem.

70. gadu vidū Verners Pantons koncentrējās uz individuālo interjeru, kurš tika paredzēts noteiktam cilvēku lokam, dizainu. Viņš bija viens no pirmajiem dizaineriem, kurš uzskatīja katru priekšmetu par dzīvās vides elementu saistītu ar visiem pārējiem komponentiem. Viņu interesēja visas mājas atmosfēra, nevis viena, konkrēta lieta.

90. gados Verners Pantons sāka atkal nodarboties ar dizainu priekš masveida tirgus. Viņš ļoti viegli atjaunoja savas pozīcijas un iemantoja vislielāko popularitāti Eiropas jauniešu vidū. Pantons bija mēbeļu dizainers, viņš projektēja apgaismošanas sistēmas, radīja mākslinieciskus audumus, nodarbojās ai interjera un izstāžu dizainu, cēla rūpnīcas.

Mūsdienās par viņa popularitāti var spriest vadoties pēc fakta, ka izstādi Verner Panton – The collected works, kuru atklāja par piemiņu dāņu dizaineram, divus gadus pēc viņa nāves, apmeklēja vairāk nekā 2,5 miljoni cilvēku, bet Pantona ražoto produkciju var nopirkt jebkurā pasaules galvaspilsētā.