Skaņas dizains

Skaņas dizaineris ir tas cilvēks, kurš kādā izrādē, filmā vai teātrī ir atbildīgs par visām ar skaņu saistītām lietām kas ir gan balsis gan mūzika gan arī skaņu efekti un visu šo nozari, sauc par skaņas dizainu. Skaņas dizainerim ir jāprot manipulēt ar dažādām skaņām sākot no skaņu efektiem līdz mūzikai un jāprot radīt mākslas darba skatītājos ar šo mūzikas un skaņu palīdzību radīt emocionāli stāvokļi, lai visa kopējā mākslas darba apskatīšana un skatīšanās liktos daudz saistošāka un izraisītu līdzjūtību stāsta galvenajiem varoņiem.

Skaņas dizaineris un skaņas dizaina profesija radās jau aizvēsturiskajā laikmetā, kad dažādās teātra izrādēs un reliģiskos pasākumos vajadzēja radīt pareizu emocionālo stāvokli lai skatītāji justu līdzi veidotajam mākslas darba. Sākumā tika spēlēta tikai dzīvā mūzika un dziedāts, un tā tas bija vairākus gadu simtus līdz mūsdienu laikmetam, kad sāka parādīties iesējas skaņas ierakstīt ar dažādām skaņas ierīcēm. Tā tiek lēsts, ka pirmais ierakstītais skaņdarbs, kas izmantot kādā izrādē bija 1980. gadā un pēc tam 20. gadsimta sākumā šī prakse sāka ieņemt aizvien nopietnāku un nopietnāku lomu un tāpēc arī sāka parādīties vajadzība pēc skaņu dizainera. Sākumā, protam, šie skaņas dizaineri veidoja tikai mūziku un dažus skaņu elementus jo viņiem nebija iespējas manipulēt citas skaņu īpašības un līdz pat modernajiem kinoteātriem un Holivudas filmām šī profesija tika uzskatīta par pietiekoši neizteiksmīgu tāpēc arī tajā nebija nopietnu darboņu.

Līdz ar nopietnu kinoteātru celšanu un lielas kino industrijas attīstību arī kinofilmu skaņas celiņu to kvalitāte un nepieciešamība visai strauji attīstījās un tāpēc šī skaņu dizainera profesija sāka ieņemt aizvien nopietnāku un nopietnāku lomu filmas tapšanas gaitā. Līdz mūsdienās skaņas dizainerim ir tāda pati kreatīvā brīvība kā attēlu dizainerim vai arī tērpu veidotājam. Un tas ir tikai loģiski, jo padomājiet kad jūs pēdējo reizi bijāt kinoteātrī uz kādu Holivudas grāvēju. Noteikti, ka liela daļa no filmas sajūtām tika veidotas tieši ar skaņas palīdzību, kas izpaužas gan stāsta pagrimumā gan satraukuma veidošanā un arī pašā kulminācijā, jo bez skaņu efektiem filmas liktos pliekanas un neizteiksmīgas. Droši vien pēc kādas ļoti labas filmas jums šīs filmas skaņu celiņš un tur izmantotās dziesmas vēl ilgi skanēja atmiņā un tāpēc ir grūti noteikt vai skaņas padara filmu populāru vai tieši filmas kvalitāte un stāsts paspilgtina tajā izmantotās dziesmas. Visticamāk, ka uz abām pusēm ir pareizi domāt par šo savienību, jo bez skaņas filmas nebūtu tik labas, bet bez filmas skaņu celiņš un savienotās dziesmas būtu tikai kārtējais mikss. Mūsdienu Holivudas kases grāvējos vienmēr tiek izmantotas dažādas skaņas sākot no vienkāršiem skaņu efektiem lai radītu visus knakšķus un klikšķus līdz pat mūzikai un arī meldijām lai paspilgtinātu dažādus filmas brīžus.