Skandināvu dizaina izcilākie darbi

Somi, zviedri un dāņi ir uzdāvinājuši cilvēcei daudz skaistu priekšmetu, kurus pazīst un mīl visa pasaule. Šajā rakstā jūs varēsiet iepazīties ar skandināvu dizaina kulta lietām.

Taburete – saule (STOOL 60)

Šī taburete, visā pasaulē tiek kopēta visvairāk. Par šo skaisto un vienkāršo formu mēs varam pateikties somu dizainerim Alvaram Aalto, kurš to uzzīmēja jau 1933. gadā. Iesākumā, taburetei – saule bija trīs kājas – saules stari, bet 1944. gadā dizainers izdomāja tabureti ar četrām kājām. Kopš tiem laikiem, uzņēmums Artek, gandrīz vai katru gadu radoši papildina slaveno modeli.

Mūsdienās taburete tiek tirgota gan pieaugušo, gan bērnu variantā, krāso tai parasti tikai sēdekli vai apvelk ar jebkuru, piemērotu tekstilu vai ādu vai pat linoleju. Ja pasūtītājs vēlas, tad taburetes kājas var nokrāsot dažādās krāsās. Pirms dažiem gadiem tika atvērta rūpnīca, kura atjauno izpārdošanās nopirktos STOOL 60, kuri kādreiz piederēja Aalto laikmetam un pārdot tos mūsdienu dizaina kolekcionāriem.

Krēsls – skudra (ANT CHAIR)

Ja uzmanīgāk ieskatāmies, tad šī krēsla forma atgādina skudras ķermeņa formu. Vēl par šo krēslu varam teikt, ka tas mēbeļu vēsturē ir pirmais krēsls, kurš tika izgatavots no izliekta finiera. 1952. gadā krēsls tika ražots ar trīs plastikāta kājiņām, bet kopš 1980. gada to ražo ar četrām, no hromēta metāla izgatavotām kājiņām. Oficiālās tiesības, ražot šo, Arne Jakobsena, krēslu pieder dāņu fabrikai Respublic of Fritz Hansen.

Lustra – artišoks (PH ARTICHOKE)

Savā ziņā, tas ir vēl vēl viens kulta prieksmets – gaismas kermenis PH ARTICHOKE, kuru radīja Pols Henigsens un kurš savu nosaukumu saņēma, pateicoties savai līdzībai ar dārzeni. Tas ir pirmais no gaismas ķermeņiem, kurš apzināti tika konstruēts kā lustra, kurai ir jābūt skaistai ne tikai ieslēgtai, bet arī izslēgtai. Lustras dizainers, ziedlapiņu izkārtojumu ir ieplānojis tā, ka lampas patronu nav iespējams pamanīt, bet gaismas plūsmas spilgtums nesamazinās. Vispirms gaismekli ražoja no nerūsējoša un nopulēta vara, bet mazliet vēlāk tika piedāvāts arī ar baltu krāsu nokrāsots variants. Bet pavisam nesen, sakarā ar 50 gadu jubileju, tika saražota limitēta artišoku sērija, kura bija klāta ar zeltu.

Magones

Šo visiem, labi zināmo ziedu ornamentu, daudzi kļūdaini uzskata par somu kompānijas Marimekko logotipu. Tas tā nav, turklāt, uzņēmuma rašanās brīdī 1951. gadā, tas principiāli neizmantoja ziedu rakstus, neskatoties uz to, ka šuva modernas sieviešu kleitas.

Bet magoņu priekšā, kuras 1964. gadā uzzīmēja uzņēmuma galvenais dizaineris Maija Isola, tas nespēja noturēties. Vispirms tās tika uzdrukātas uz auduma, no kura tika šūtas kleitas, bet mazliet vēlāk, neprātīgi populārais zīmējums pārceļoja uz kedām, lietussargiem, gumijas zābakiem, mēbelēm, traukiem, autobusiem, lidmašīnām un kļuva vēl populārāks.

Vāze SAVOY

Vieni uzskata, ka radot šo vāzi Alvaars Aalto iedvesmojās no somu ezera formas, citi atkal uzstāj, ka dizaineris banālā veidā ir interpretējis stiklā pats savu uzvārdu (tulkojumā tas nozīmē vilnis).

Lai vai kā, bet vāze dienas gaismu ieraudzīja 1937. gadā. Tajos laikos arhitekti iekārtoja uzbūvētā ēkas – projektēja priekš tām mēbeles un aksesuārus. Šo vāzi arhitekts radīja viesnīcas Savoy noformēšanai. Tās vārds, vāzei, ie saglabājies līdz pat mūsdienām. Lai varētu saražot tādas dīvainas formas stikla vāzi, ir nepieciešams vienlaicīgi strādāt septiņiem stikla pūtējiem. Pret vāzi jāizturas ļoti saudzīgi, to nedrīkst mazgāt trauku mazgājamajā mašīnā.

Krēsls POENG (IKEA)

Skaties no kuras puses gribi, bet bez tā nevar iztikt. Zviedru kompānija IKEA ir visvērienīgākā parādība skandināvu dizainā. Zīmola filozofijas pamatā ir kvalitatīvu mēbeļu pieejamība plašam cilvēku lokam. Tāpēc, nav nekāds brīnums, ka daudzas, viņu preču formas atgādina slaveno skandināvu marku kulta priekšmetus. Bet tās nav kopijas, tie ir papildinātie un masu budžetam apstākļiem piemērotie ražošanas priekšmeti.

Viens no visvairāk pārdotajiem, modeļiem, kopš 1975. gada ir krēsls POENG. Mūsdienās tas tiek tirgots gan pieaugušo, gan bērnu versijā. Tā mīkstā daļa tiek piedāvāta visdažādākajos variantos. Citiem vārdiem sakot, krēsls tiek ražots no ekoloģiski tīri materiāliem par pieņemamu cenu, bet, kas pircējam vēl vairāk ir vajadzīgs?